Z pewnością dla osoby, która nie zna się na motoryzacji odpowiedź na pytanie: numer VIN VOLVO – gdzie jest? nie należy do najprostszych. Nie należy się jednak zrażać, ponieważ w samochodach tej marki VIN znajdziemy zazwyczaj w widocznym miejscu, np. na obudowie deski rozdzielczej z lewej strony. Często również możemy spotkać naklejki bądź tabliczki znamionowe na słupku środkowym prawym bądź lewym. Warto mieć również na uwadze, że numer VIN może znajdować się czasem w kilku miejscach na nadwoziu. Wówczas musimy sprawdzić czy zgadzają się one ze sobą oraz zweryfikować również numer VIN znajdujący się w dowodzie rejestracyjnym.

Numer VIN VOLVO – gdzie jest?

Kiedy już znajdziemy numer VIN i będzie się on zgadzał w każdym miejscu na nadwoziu, warto skorzystać z narzędzi, które możemy znaleźć w Internecie. Wystarczy, że wpiszemy VIN, a po kilku sekundach otrzymamy raport, który będzie zawierać mnóstwo informacji o interesującym nas pojeździe. Przede wszystkim będziemy mogli dowiedzieć się czy samochód nie brał udziału w wypadku bądź czy nie jest kradziony. Takie informacje są bardzo ważne, ponieważ wpływają na późniejszy komfort z korzystania pojazdu.

Rozkodowanie VIN w Volvo – wpisz numer nadwozia

Warto rozszyfrować VIN jeszcze przed zakupem pojazdu, aby mieć pewność, że płacimy faktycznie za to co kupujemy. Może się niestety okazać, że nowe wyposażenie negatywnie wpływa na pojazd i konieczne będą częste wizyty w salonie. Sprawdzając VIN jesteśmy w stanie także ustalić, czy przypadkiem pojazd nie dostał się do kraju nielegalnie. To niestety coraz częstszy problem.

Numer VIN – co to jest?

VIN, czyli Vehicle Indentification Number to unikatowy numer identyfikujący pojazdu, który zawiera liczne i ważne informacje dotyczące samochodu. VIN zawiera takie informacje jak m.in.: kraj produkcji, rok modelowy, typ napędu, wersję silnikową, opcje wyposażenia.

Numery VIN zostały po raz pierwszy użyte w 1954 roku w  Stanach Zjednoczonych.  Producenci aut np. Volvo już wtedy oznaczali swoje auta w ten sposób. Oznakowania tego typu zaczęto używać u producentów  w Europie. Jednak  pierwsze numery wyglądały różnie. Dopiero w latach osiemdziesiątych (a dokładnie w 1981 roku)  światowi producenci, wraz z producentami  amerykańskimi ostatecznie porozumieli się w tej kwestii.

W 1981 roku  Narodowy Highway Traffic Safety Administration w Stanach Zjednoczonych zestandaryzował format. Sprzedane samochody powinny zawierać VIN 17-znakowy, który nie będzie zawiera litery I (I), O (o) lub P (q) (aby uniknąć pomyłki z cyframi 1 i 0).